مروری بر قوانین نگه‌داری سگ در ایالات متحده/ آیا در آمریکا نگه داری سگ پیت بول ممنوع است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
در کالیفورنیا هیچ سگی حق ندارد بدون همراهی صاحبش در اماکن عمومی رفت و آمد کند. در صورت مشاهده این رفتار، صاحب سگ بازخواست می‌شود.

پس از اینکه در منطقه لواسان تهران، یک کودک به علت حمله یک سگ آسیب شدید دید، بسیاری از شهروندان خواستار اجرای قوانینی سفت و سخت برای محدود کردن رفت و آمد سگها در محیط های عمومی و معابر شهری شدند.

بسیاری در این رابطه مثالهایی را از کشورهای خارجی و به خصوص آمریکا زدند و تاکید کردند که حتی در کشوری مانند آمریکا هم قوانینی برای نگه داری سگها وجود دارد.

در این گزارش، آماری را در رابطه با قوانین مروبط به نگه داری سگها در آمریکا بیان کرده و سعی داریم قوانین مربوط به این مساله را بررسی نماییم.

جمعیت سگها در ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۶ به میزان حدودا ۵ درصد افزایش یافته است. در سال ۲۰۰۰، ۶۸ میلیون سگ در این کشور وجود داشت و تا سال ۲۰۱۷ این عدد به ۹۰ میلیون سگ به عنوان حیوان خانگی رسیده است. آمار نشان می‌دهد که حدود ۴۰ درصد خانواده های آمریکایی سگ دارند و بنابراین، می‌توان آمریکا را یکی از کشورهایی دانست که بیشترین سگ خانگی را در خود دارد.

با این حال، آمار نشان می‌دهد که حداقل  ۴٫۵ الی ۴٫۷ میلیون آمریکایی  در هر سال توسط سگ ها گاز گرفته شده یا آسیب می‌بینند. در این میان، حدودا ۲۰ تا ۳۰ این گازها و آسیبها منجر به مرگ افراد می‌گردد.

دولت آمریکا به علت این اتفاقات، قوانینی را در رابطه با نگهداری سگها تصویب کرده است. این قوانین در ایالات مختلف متفاوت اند اما برخی از آنها در تمام ایالات آمریکا و شهرهای آن اجرا می‌گردد.

طبق مشاهدات، در تقریبا تمام شهرهای آمریکا پارک سگ وجود دارد. طبق قانون، خانواده ها و افراد می‌توانند سگهای خود را به این پارکها برده و آنها را آزادانه رها کنند تا هم سگها لذت ببرند و هم به افراد و شهروندان آسیبی نرسد.

طبق قانون آمریکا،  در بسیاری از شهرها داشتن سگهایی خاص که طبیعی نسبتا وحشی دارند یا وزن و اندازه شان از حدی بیشتر است، تنها به شرط داشتن جواز از طرف ارگانهای مربوطه جایز است. این سگها همچنین باید برخی شرایط و قوانین را رعایت کنند والا توسط سازمانها نظارتی و پلیس جریمه می‌شوند.

این قوانین به خصوص در مورد برخی سگهای خاص مانند پیت بول بیشتر و جدی تر است. در دهه ۸۰ زمانی که یکی از سگهای پیت بول به شخصی حمله کرده و او را تا آستانه‌ی مرگ پیش برد، قوانین جدیدی در مورد نگهداری این سگها تصویب شد. در برخی ایالات مانند اوهایو و کانزاس این قوانین به مراتب سخت تر بود تا جایی که دادگاه این دو ایالات سعی کرد به طور کلی خرید، فروش و نگه داری این سگها را ممنوع کند.

در آمریکا مراکزی به نام  AWA وجود دارد که به طور کلی، قوانین و اصول رفتار درست با سگها و حدود نگه داری آنها را آشکار می‌کند. طبق قانون این سازمان، خانواده‌هایی که سگ نگه می‌دارند باید در زمینه نظافت، خوراک و محل نگه داری سگها نکاتی را رعایت کنند. صاحبان سگ نباید از هر جایی خوراک تامین کنند. اگر خانه و محل نگه داری سگ کوچک تر از حدی باشد برای این خانواده نگه داری سگ ممنوع است. دمای خانه نباید از حدی پایین تر یا بالاتر باشد و حتی نور خانه باید به نحوی تنظیم شود که سگها آسیب نبینند. همچنین طبق قانون AWA، هر سگی باید در طول یک سال یک الی سه بار واکسینه شوند. در غیر این صورت، مسئول نگه داری سگ باید جریمه بپردازد و ممکن است سگ توسط مقامات نظارتی ضبط شده و به صاحبان آن داده نشود.

این قوانین علاوه بر محافظت از سگها، این منفعت را هم دارد که از بی قراری سگ، پارس کردنهای طولانی، مزاحمت برای دیگران و به خصوص شیوع انواع بیماری ها و انگل ها به محیط اطراف و شهروندان ممانعت می‌کند.

 

به غیر از این، در هر ایالتی برخی قوانین خاص وجود دارد که در حد و حدود داخلی خود این ایالات جاری است. در زیر به برخی از مهم ترین این قوانین اشاره می‌کنیم:

۱٫  حمل و نگه داشتن سگها بر روی سقف ماشینها و یا بیرون بردن سر حیوان از خودرو در آلاسکا ممنوع است و در صورت مشاهده توسط پلیس راه، خودرو متوقف و جریمه می‌شود.

۲٫  در منطقه آرکانزاس ایالات متحده آمریکا پارس کردن سگها بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر تا طلوع آفتاب روز بعدی ممنوع است و در صورت گزارش و شکایت همسایه‌ها صاحب سگ باید جریمه نقدی بپردازد.

۳٫  در کالیفورنیا هیچ سگی حق ندارد بدون همراهی صاحبش در اماکن عمومی رفت و آمد کند. در صورت مشاهده این رفتار، صاحب سگ بازخواست می‌شود.

۴٫  در ایلینوی واقع در غرب آمریکا، حمل و نگه داری برخی سگها که بوی بدی دارند جرم است و در صورت مشاهده مکرر و شکایت شهروندان با صاحب سگ برخورد قانونی می‌شود.

۵٫  همچنین در همین منطقه یعنی ایلینوی اگر یک سگ به مدت بیشتر از ۱۵ دقیقه پارس کند توسط پلیس ضبط می‌شود و صاحب و مسئول حیوان برای پس گرفتن آن باید جریمه بپردازد.

۶٫  در کارولینای شمالی در صورتی که یک گربه و یک سگ با یکدیگر جنگ و دعوا راه انداخته و یا به جان هم بیفتند و یا حتی به تعقیب یکدیگر بپردازند پلیس موظف است هر دو حیوان را ضبط کرده و به قید تعهد صاحب حیوانات آنها را پس دهد.

۷٫  در اوکلاهاما سگها تنها با اجازه شهرداری مجازند در گروههای سه نفره یا بیشتر در اماکن خصوصی، حیاط خانه ها یا ساختمانهای عمومی تردد کنند.

 اکنون مساله این است که با وجود اینکه قوانین متعددی در ایالات متحده آمریکا که یکی از کشورهایی است که بیشترین سگ را دارد، وجود دارد پس چگونه چنین قوانینی در ایران نیست و یا اجرا نمی‌شود؟